قلب من برای تو، قلب تو برای من؟

۱. تاریخ خاورمیانه همیشه برای ما ایرانیان خواندنی هست. برای ما نسل بعد از انقلاب، داستان فلسطین، لبنان، سوریه و اسرائیل در کنار شخصیت‌هایی چون احمد قصیر، چمران و... همیشه ناقص نقل قول شده. مدتی هست که در مورد جنبش مقاومت مردمی لبنان و فلسطین، ارتباط آنها با ایران و تاریخ اسرائیل مطالعه می‌کنم. چقدر روایت‌های انگلیسی و فارسی متفاوتند!

۲. همینطور که با اشتیاق داستان پناهندگان فلسطینی رو به لبنان و سوریه دنبال می‌کردم و نفس‌هام از خوندن نقل قول تاریخی ویکیپدیا از اوون شرایط به شماره افتاده بود، ناگهان انگشت‌های گرم آرامش زندگی‌ اطرافم رو شانه‌هام حس کردم.

وقتی زندگی خودم رو در کوچه‌های خاکی بغداد که در اوون هر لحظه باد مرگ می وزه تصور می‌کنم، یا در روستاهای سرد کردنشین شمال عراق که زیر آتشه، یا زندگی پرتنش یک خانواده ساده در روالپندی بعد از ترور بوتو... یا زندگی ساده تلخ هزاران آدم معمولی کره زمین که دیده نمی‌شن و تقدیرشون با بی‌ثباتی گره خورده... مملو از احساس خوشبختی میشم.

۳. دیشب در یک خیابان بلند، قدم می زدم... آسمان از نور ماه روشن بود و من داشتم به خانه بر می‌گشتم... به خودم می گفتم «چطوری میشه که آدم‌ها با وجود زمستان، همیشه بهاری زندگی کنند؟؟؟»

/ 0 نظر / 6 بازدید