بی‌خدايی (آتئيسم)

۱. اکثر ایرانیان در غرب، در اولین برخوردهای روزانه‌شان به عنوان یک ایرانی در معرض سئوالاتی در ارتباط با هویت انگاشته‌شده ایرانی‌شان هستند. مسئله اینجاست که ایران و اسلام در غرب همواره با دوربین منفی بنیادگرایی، حقوق زنان، ... دیده شده، که در مواردی هم واقعا به جاست.
«ریچارد داوکینز» که یک «بنیادگرای غیر مذهبی» است همراه با کتاب پرفروش «پندار خدا»، فیلم مستندی به عنوان «ریشه همه بدیها» تهیه کرده که بسیار دیدنی هست.
تمرکز کمتر این فیلم مستند بر اسلام و معرفی بیشتر مسیحیت و یهودیت بسیار جالبه. همچنین برای من آشنا شدن با مسیحیان بنیادگرا چون «پاول هیل» جالب بود [وی، ده سال پیش از کشته‌شدن «تئو ون خوخ» هلندی در سال ۲۰۰۴ به دست یک مسلمان مراکشی بنیادگرا] در سال ۱۹۹۴ به عنوان یک سرباز خدا (بخوانید مجاهد) دست به قتل و عام زده بود.

۲. عبارت زیبایی از استیون واینبرگ، برنده جایزه نوبل فیزیک سال ۱۹۷۹:
«مذهب دشنامی است به شان انسان‌ها! بدون او، آدم‌های خوب کارهای خوب می کنند و انسانهای پلید، کارهای پلید. اما وقتی قرار باشد آدمهای خوب کارهای پلید بکنند، مذهب به میان می آید»!!!

۳. قسمت انتهایی این مستند بسیار زیباست که میگه:

«کی گفته دنیا کمش کمه؟؟ (بیشتر از اینی که هست)... چرا ما بیشتر از اینی که هست بخواهیم؟ اتفاقا اگه کمتر باشه ما بیشتر ترغیب می شیم که بهتر ازش استفاده کنیم.
تعداد آدمهایی که می تونستند الان جای شما و در وضعیت شما باشند، از تعداد شن‌های صحرا بیشتره!!! اگر احتمال حالاتی رو که شما رو به اینجا، به اکنون... رسونده فکر کنید می فهمین که بخاطر بودنتون بسیار موجود خاصی هستید. ما، برای زیستن... امتیاز بسیار ویژه‌ای رو برخوردار شدیم... بیاید در این زمان کوتاه حداکثر استفاده رو از اوون بکنیم.»

/ 0 نظر / 11 بازدید